jak_optymalizowac_strony_informacja.jpg

Zoptymalizowane gotowe rozwiązanie dla sklepu internetowego?

Jesteśmy na 28 miejscu w świecie w rankingu najbardziej rozwiniętych państw w internetowym handlu. W ciągu 5 lat uzyskaliśmy 15% wzrostu. Coraz więcej Internautów zainteresowanych jest otwarciem własnego sklepu internetowego. W gąszczu wyników w wyszukiwarce internetowej Google szukają tej najlepszej dla siebie opcji. Porównują, oceniają możliwości wizualizacyjne oraz liczą. Mija tydzień, miesiąc, kwartał a czasem rok i wszystko często kończy się na pomyśle otwarcia wirtualnego sklepu. Niektórzy otwierają, ale po krótkim czasie przekonują się, że wybrali niewłaściwą wersję sklepu lub oferowane rozwiązanie nie spełnia ich oczekiwań. Sklep ciężko się wczytuje, układ graficzny ma ograniczenia, prawie brak klientów odwiedzających a jeśli już ktoś coś kupi to narzeka, że „trudno było znaleźć”, „w ogóle to nie jest czytelny” czy „nieintuicyjny”. Mógłbym tutaj cytować i cytować wyrażane opinie.

Czy trudno wybrać właściwe rozwiązanie?

Obecnie jest trudno! Dobry i właściwy wybór zależy od czterech zasad:

1. zasobności Twojego portfela,
2. poznania zasad opracowanych przez programistów do zarządzania takim wirtualnym systemem sklepowym np. CMS czy CRM,
3. rozumieniu wypracowanych internetowych standardów,
4. elastyczności w postrzeganiu możliwości sklepu a Twoimi oczekiwaniami w zakresie wyglądu i funkcjonalności.

Masz dużo pieniędzy i zlecasz wykonanie od podstaw sklepu, dokładnie z Twoimi oczekiwaniami. Te ostatnie dyktują cenę. Wtedy prawie możesz pominąć punkt 4. Dlaczego prawie? Może się znajdzie taka osoba lub firma, która zapewni, że spełni Twoje oczekiwania, ale i tak nie będzie mogła zrezygnować do końca z punktu 2. i 3.. Rezygnacja oznacza, że tworzy się całkowicie coś nowego, coś co np. „może” zrewolucjonizuje Internet lub „może” nada mu nową jakość. Mając pieniądze możesz wszystko. Zawsze to kwestia ceny i ludzi, którzy się tego podejmą. Oczywiście, może być też tak, że Twoje oczekiwania to przemyślana decyzja i zgodna z punktem 2. 3. i 4.. Wtedy „pełen szacun”.

Wybierając opcje gotowych rozwiązań typu WordPress z WooCommerce, PrestaShop, Magento, czy polski Shoper na pewno oszczędzasz. Wpisujesz się też w akceptację powyższych punktów.

Logo WordpresLogo Woocommerce

ShoperlogoLogo PrestashopLogo Magento

W ramach rozwiązań gotowych z „open source” tzw. z otwartym źródłem kodu możesz wybrać opcje zlecenia dostosowania CMS-ów pod Twoje oczekiwania o ile zastosowana licencja na to pozwala. Tu wracamy znów do „za ile” i „czy da się”. Przy korzystaniu z gotowych rozwiązań (Open Source w ramach licencji GPL) często punkt 4. i 2. staje się obowiązkowy.

Ważne – do zapamietania!

Wybierając gotowe rozwiązania i dokonując na nich zmian należy pamiętać, że są to "żywe aplikacje internetowe” i ulegają ciągłym modyfikacjom, ale też w ramach odnalezionych błędów wymagają częstych aktualizacji. Co wtedy z naszym zmodyfikowanym CMS-em? Jeśli okaże się, że jest „dziurawy” i nie spełnia np. zasad bezpieczeństwa? Kolejny wydatek? Dlatego decydując się na wdrożenie gotowych rozwiązań zawsze oczekuję od Klienta akceptacji w/w punktów z naciskiem na punkt 4.

Ile ludzi tyle gustów, ale i oczekiwań! O gustach nie rozmawiam a co do oczekiwań staram się wybrać jak najbliższą opcję, aby te oczekiwania w dużym stopniu zaspokoić. Nie dam nigdy gwarancji 100% spełnienia, ale też uważam, że ktokolwiek daje taką pewność, robi to nieświadomie lub w ramach chwytu marketingowego, jednak prędzej lub później „strzela sobie w kolano”. Prawda jest taka! Oczekiwania Klientów są coraz większe, przede wszystkim, aby dostawać takie 100% gwarancje. To dobry sposób na pewne 100% roszczenie zaczynające się do zdania „przecież obiecał pan” lub „dał pan 100% gwarancji, że tak będzie”.

W Internecie nie ma nic na 100% pewnego! Na Internet składa się zbyt dużo zależności. To ogromna machina technologii, ale też społeczność charakterów, różnych poziomów inteligencji i kultury. Tutaj wszystko się może zdarzyć!

/autor: Andrzej Pluta AP Optymalizacja. „Wsparcie IT. Nazywam zawsze rzeczy po imieniu!”/
Poczekaj chwilę! Trwa ładowanie danych z Facebooka...

Kategorie aktualności

Szukaj AP OPTYMALIZACJA . PL - pozycjonowanie SEO - tworzenie stron - marketing - audyt strony - reklama