Napisz BRIEF – podstawowy dokument, aby Twój projekt odniósł sukces.

Napisz BRIEF – podstawowy dokument, aby Twój projekt odniósł sukces.
26 lipca 2020 Możliwość komentowania Napisz BRIEF – podstawowy dokument, aby Twój projekt odniósł sukces. została wyłączona Ogólna, Polecenie i budowanie wizerunku - Personal Branding, Reklama i promocja! Optymalizacja budżetu reklam. Copywriting w reklamie admin

Szanowny Kliencie,

Często proszę o esencjonalny BRIEF, który uważam za najważniejszy element współpracy ze mną w zakresie copywritingu.

Dlaczego tak ważny jest brief?

Skraca mój czas pracy nad tekstem oraz wpływa na jego jakość. Po drugie, to mniej telefonów, e-maili i czatowania z korzyścią dla naszych relacji i sukcesu działań.

Jak powinien wyglądać „esencjonalny brief”?

Esencjonalny, ponieważ nadmiarem oczekiwań łatwo przedobrzyć i zagmatwać cel. Dlatego wytyczne powinny być kompletne, napisane zwięźle bez nadmiaru informacji, bez wzajemnych wykluczeń się wytycznych i napisany z użyciem pojęć zrozumiałych – zgodnych z celem.

Jakie są składowe brief-u?

 • 1. Napisz jak długi wg Ciebie powinien być tekst napisany przeze mnie. Podaj ilość znaków albo liczbę słów, czy stron a4 w Wordzie w znormalizowanym szyku.
 • 2. Określ oczekiwany termin wykonania.
 • 3. Wyraźnie sprecyzuj cel (sprzedażowy, edukacyjny, informacyjny, związany z brandingiem, pozycjonowaniem w wyszukiwarce lub czysto reklamowy, albo wsparcie posprzedażowe, itp). Upewnij się, że jednakowo interpretujemy użyte wyrażenia.
 • 4. Oznacz miejsce publikacji. (Ważne, czasem miejsce ma swoje ograniczenia, np. co do limitu znaków albo sposobu użycia nagłówków, itd.).
 • 5. Nie wolno zapomnieć Tobie o targecie, czyli grupie docelowej np. mężczyźni w wieku 25-40 miast powiatowych i większych, nieznający usługi/produktu. Wskaż poziom wiedzy i świadomości adresata przekazu a najlepiej określ poziom, np. początkujący, standardowy albo ekspercki.
 • 6. Zaproponuj formatowanie tekstu np. podział na sekcje, wyróżnienia, odpowiednie nagłówki oraz np. research słów/fraz lub je dołącz.
 • 7. Wybierz formę zwrotu do adresata, np. bezosobowy lub ja, Ty, My, Wy.
 • 8. Wreszcie rodzaj tekstu. Chciałbym wiedzieć, czy oczekujesz treści formalnej, bardzo potocznej, a może naukowej, zabawnej albo publicystycznej.
 • 9. Zasugeruj konkurencję, jak ona to robi.
 • 10. Dołącz informacje bieżące o swojej firmie/projekcie.
 • 11. Załącz grafikę/zdjęcia lub określ wykonanie.
 • 12. Przedstaw swoją propozycję wynagrodzenia dla mnie.

 

Każdy tekst napisany przeze mnie może być bardzo merytoryczny, ale każdy będzie zwracał uwagę na inne aspekty lub będzie zgodny z wymogami podanymi przez Ciebie w brief.

Napisanie briefu nie jest trudne. Raz utworzony przez Ciebie szablon może być powielany, ale jak ułatwia pracę i rozwiewa ewentualne niejasności.

Oczywiście zawsze możesz powierzyć mi pełne tworzenie treści na bazie mojego doświadczenia i wiedzy, ale to już kwestia innych zasad współpracy.

Zapytaj o szczegóły: +48 531 888 925

Tags
O autorze i jego firmie
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial